PHNT- Psychoneurohydroterapia

Co to jest PHNT
Jednym z największych wynalazków w dziedzinie relaksacji ludzkiego ciała jest bezsprzecznie psychoneurohydroterapia –zabieg relaksacyjny, którego działanie oparte jest na zasadzie nieważkiego pływania oraz doskonałej symulacji środowiska Morza Martwego. Psychoneurohydroterapia zotała stworzona przez zespół naukowców amerykańskich w latach 60. Później, na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Amerykanie już na co dzień korzystali z dobrodziejstw wanny, która była określana przez jedną z amerykańskich gazet jako „ jeden ze stu największych wynalazków w historii ludzkości”.
Jest to zabieg harmonii umysłu i ciała, podczas którego pacjent unosi się na powierzchni ciepłej słonej wody o składzie zbliżonym do wód Morza Martwego. Woda znajduje się w elipsoidalnej wannie z pokrywą, którą klient może zamknąć (tym samym odciąć się od bodźców zewnętrznych i odpoczywać, może też słuchać dźwięków przyrody lub pozytywnej afirmacji i wizualizacji) lub zostawić odkrytą ( np. u osób z klaustrofobią). Ciepło, swobodne unoszenie się na powierzchni wody z poczuciem nieważkości daje możliwości bardzo głębokiej relaksacji ciała i umysłu oraz wchodzenia do stanów świadomości fal mózgowych Alfa, Theta a nawet Delta.
 
Czym jest zabieg?
To nadzwyczajna metoda relaksacji pomaga bardzo szybko osiągnąć błogi stan odprężenia ciała i ducha. stan ten możemy osiągnąć poprzez przebywanie w wannie zabiegowej napełnionej ciepłą, gęstą i słoną cieczą, która unosi ciało a w ten sposób imituje w znacznym stopniu stan nieważkości. Z tego powodu, że cała przestrzeń wanny jest zamknięta a człowiek, znajdujący się wewnątrz jest oddzielony od wszelkich zewnętrznych bodźców, łatwo dochodzi do osiągnięcia absolutnego stanu odprężenia zarówno całego aparatu ruchowego, stawów, mięśni jak również samej świadomości. Efekt zwiększają dysze rotacyjne, umieszczone na dnie wanny jak również na całym obwodzie urządzenia. W większości przypadków poleca się jak najdłuższe pozostawanie w stanie spokoju i ciszy. W drugiej połowie zabiegu relaksacyjnego można korzystać z efektów masujących dysz rotacyjnych, ewentualnie poddać się  przyjemnemu oddziaływaniu tonów muzyki relaksacyjnej. Osoby, które cierpią na klaustrofobię powinny przed wejściem do wanny zabiegowej poinformować o swoim problemie osobę prowadzącą.
 
Opis zabiegu
Zanurzamy się nago do przyjemnie ciepłej wody. Głowa zanurza się tylko do wysokości uszu. Oczy, usta pozostają nad wodą, można założyć kołnierz poduszkowy. Ręce i nogi są swobodnie ułożone, ciało jest unoszone- delikatnie się kołysze na wodzie. Można zasnąć w pozycji zrelaksowanej.
 Pobyt trwa 30 minut. Można również włączyć muzykę relaksacyjną. Po wyjściu z wody skóra jest wygładzona, jędrna i nawilżona ( wygładzają się zmarszczki, spłycają blizny- również potrądzikowe, znikają oznaki zmęczenia). Zabieg może być prowadzony dla dzieci z jednym z rodziców lub dla 1 osoby dorosłej.
 
 
Jaki wpływ na ludzkie ciało ma zabieg relaksacyjny?
Odprężenie osiągnięte w czasie trwania zabiegu ma bardzo pozytywny wpływ na całkowity stan zdrowia. Doświadczenia potwierdzają, że po odbyciu zabiegu relaksacyjnego dochodzi do wyraźnego polepszenia stanu aparatu ruchowego, ustają bóle stawów oraz zwiększa się ich ruchliwość, szybciej goją się złamania i inne zranienia. Dzięki przebywaniu w środowisku słonym, następuje oczyszczanie całego organizmu oraz usunięcie ubocznych produktów, które są przyczyną rozdrażnienia, zmęczenia i depresji. Układ krwionośny zostaje rozszerzony, następuje tzw. efekt wazodylatacyjny- komórki są zaopatrywane w większą ilość substancji odżywczych, a także przyśpiesza się wypłukiwanie z ciała kwasu mlekowego.
 
Jaki wpływ ma zabieg relaksacyjny na ludzką psychikę?
Badania fińskich badaczy potwierdzają, że zabieg relaksacyjny redukuje ilość stresowych substancji biochemicznych i utrzymuje ich bezpieczny poziom nie tylko przez kilka dni, a nawet przez kilka tygodni. W czasie zabiegu relaksacyjnego w wannie następuje proces tworzenia endorfiny w mózgu oraz wywołanie przyjemnego uczucia euforii. Z tego powodu, że uczucie to może pozostawać przez dłuższy czas, nasz klient łatwiej poradzi sobie z różnego rodzaju sytuacjami stresowymi, jest bardziej zrównoważony i przyjacielski, dobrze śpi, polepsza mu się pamięć i wydajność. Ale to jeszcze nie jest wszystko. Zabieg relaksacyjny wywołuje produkcję fal mózgowych alfa oraz umożliwia nastrojenie mózgu nawet na fale Theta. Jest to stan, w którym człowiek może się znaleźć jedynie dzięki długim ćwiczeniom określonych technik medytacyjnych. W czasie trwania zabiegu dochodzi również do synchronizacji obu półkul mózgowych. Prowadzi to między innymi do optymalnej równowagi ciała i umysłu, której skutkiem jest nie tylko wiele pozytywnych zmian w sferze psychiki, ale również poprawa wielu funkcji fizycznych ciała. Normalizuje się ciśnienie krwi, poprawia się działanie serca oraz funkcje sytemu oddechowego, stabilizuje się system nerwowy itp. W czasie przebywania w wannie zabiegowej pacjent zapomina o świecie zewnętrznym i jest w stanie całkowicie skupić się na to, co dokonuje się wewnątrz jego ciała i umysłu.
 
Najczęstsze wskazania dla nowoczesnej formy rehabilitacji :
 
Problemy neurologiczne:
 
< stany bólowe kręgosłupa
< stany pourazowe
< bóle stawów i mięśni
< problemy reumatyczne
< stany po złamaniach i skręceniach
< migrena, bóle głowy
< nadciśnienie tętnicze
< choroba Parkinsona
 
 
Problemy kondycji psychicznej:
 
< stres
< nerwice
< problemy psychosomatyczne
< stany lękowe, trema, depresja
< stany przewlekłego zmęczenia
 
Problemy dermatologiczne:
 
< problemy dermatologiczne /trądzik u młodzieży i dorosłych/
< blizny skórne
< zmarszczki
< niskie nawilżenie skóry
< zmiany skórne związane z wiekiem
< łuszczyca/ indywidualnie/
 
Wykorzystanie zabiegu relaksacyjnego – wodolecznictwa:
 
< bolesny syndrom wertebrogenny części szyjnej kręgosłupa, części piersiowej kręgosłupa, części lędźwiowej kręgosłupa wynikający z degeneratywnego zwyrodnienia kręgosłupa oraz ze stanów pourazowych
 < stany po operacjach szyjnej i lędźwiowej części kręgosłupa
< stany po operacjach wypukliny krążka międzykręgowego
< wrodzone wady kręgosłupa –skoliozy i kifozy wieku dziecięcego
< choroba Scheuermanna
< choroby reumatologiczne
< degeneratywne zwyrodnienia stawów- artrozy
< stany pourazowe stawów- stany pozłamaniowe
< stany po dystorsjach, stany po zmiażdżeniach stawów, stany pooperacyjne stawów
< bóle głowy
< lekkie formy peryferyjnych porażeń
< depresje, stresy, nerwice, ADD, ADHD, nadpobudliwość
< choroby skóry- łuszczyca, egzem atopiczny
< relaksacyjny wpływ- syndrom zmęczenia
 
U osób chorych zaleca się stosowanie zabiegów w następujących przypadkach:
< W stresie, depresji, nerwicach, migrenach
<W chorobach nerwowo- mięśniowych, tikach, chorobach układu pozapiramidowego (choroba Parkinsona), bólach głowy, bólach korzeniowych
<W nadciśnieniu tętniczym, chorobach układu oddechowego
<W rehabilitacji: stanach pourazowych, obrzękach kończyn, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych
<U dzieci: w ADD, ADHD, nadpobudliwości, porażeniach mózgowych, problemach skórnych wieku młodzieżowego (poprawa stanu skóry np. w trądziku).
 
 
Z wanny mogą również korzystać osoby zdrowe i u nich jest widoczne:
< Poprawa układu odpornościowego
< Poprawa wydolności, koncentracji uwagi i pamięci, twórczości
< Zmniejszenie stresu i zwiększenie sił witalnych i energii
< Regeneracja układu ruchowego
< Poprawa nastroju i samopoczucia ( uwalnia endorfiny i enkefaliny)
< Zalecany dla sportowców w celu relaksu i poprawy aktywności mięśniowej
< Wzmaga kondycję, świadomość ciała i samoocenę
< Dla ciężarnych- zmniejsza stres, pozwala odciążyć kręgosłup
< Działa odmładzająco oraz przeciwzmarszczkowo, intensywnie, naturalnie nawilża skórę